24 вересня 2015 року громадські організації «Конституційний Конвент», Global Ukraine, «Україна — це я» разом з громадськими активістами створили коаліцію «Народна Конституція», яка  має на меті започаткувати процес творення нової Конституції України через підготовку законопроекту, що визначить порядок формування та статус майбутньої конституанти.

Меморандум про створення коаліції підписали Олександр Аніщенко від Global Ukraine, Геннадій Друзенко від «Конституційного Конвенту», Олексій Жмиренецький від «Україна це я», а також суддя Конституційного суду у відставці Віктор Шишкін та  громадський  активіст Сергій Опря.

Під час підписання Геннадій Друзенко висловив сподівання, що меморандум стане перспективною точкою входу у конституційний процес і увійде в історію як знакове явище.

«Сьогодні ми бачимо, що одна з основних проблем українського суспільства – це  величезна недовіра народу України до органів влади, яка проектується на все, що робить влада. Але як відомо, народна довіра є тим цементом, на якому тримається держава. Натомість найвищі рейтинги суспільної довіри на сьогодні має громадянське суспільство, волонтерські організації, які служать народу без владних повноважень. Саме тому ми вважаємо, що саме в громадянському суспільстві має розпочатися новий конституційний процес, що призведе до створення нової Конституції України», —  зазначив пан Друзенко.

Адже на його думку, Конституція, ухвалена у 1996 році, вже себе вичерпала, більшість її положень декларативні, що й викликає недовіру.

Віктор Шишкін наголосив на тому, що ініціатива важливих суспільних процесів та контроль над ними завжди йде з боку громадськості: «Громадянське суспільство ініціювало Майдан, падіння режиму Януковича. Громадянське суспільство пішло на фронт, організувало волонтерський рух. І навіть зараз саме громадянське суспільство, а не влада, здійснює блокаду на лінії фронту, що є одним зі шляхів боротьби з агресором». Саме тому, за його словами, зараз саме громадянське суспільство і розпочинає процес перезавантаження влади.

Засновник Global Ukraine Віолета Москалу вважає, що новий суспільний договір, яким власне і має стати Конституція, зараз  дуже потрібен суспільству.

«Конституція – це нові правила гри, вони мають бути  обговорені, випрацювані і визначені народом України. Бо те, як бачить основний закон влада (президент, парламент чи уряд) зазвичай не сприймає український народ. І нова коаліція має стати тим вектором, який дозволить консолідувати на одній платформі різні думки та ідеї та втілити їх у новонародженому документі», — сказала вона.

Віолета Москалу переконана, що до творення  нового суспільного договору варто залучати авторитетних та мудрих людей, юристів-конституційників, які здатні координувати цей процес. Тоді  і шансів на успіх буде більше.

Також, за словами пані Москалу, українське пост-майданівське суспільство прагне долучатись до  прийняття важливих рішень. А нові комунікаційні технології дозволяють змоделювати алгоритм, який зможе залучати до розробки нової Конституції максимальну кількість громадян.

«Успішний запуск електронних петицій показав, що українці готові до прямої та електронної демократії», — додала Віолета Москалу.

Коаліція є відкритою для приєднання до неї нових учасників. Її членами можуть бути громадські об’єднання, вищі навчальні заклади та наукові установи, а також експерти, науковці та фахівці в сфері конституціоналізму, що мають належну фахову репутацію, дотримуються стандартів політичної неупередженості та поділяють положення меморандуму про створення коаліції.

Прес-служба Global Ukraine