ЗАПОРІЗЬКЕ МІСЬКРАЙОННЕ УПРАВЛІННЯ ГУ ДСНС УКРАЇНИ У
ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ НАГАДУЄ:

Нітрати (нітрити) надходять в організм людини з їжею і водою, вони легко всмоктуються, потрапляють у кров, де вступають у реакцію з гемоглобіном, окислюючи молекули заліза. У результаті утворюється метгемоглобін і транспортна функція еритроцита порушується. Тому, незважаючи на достатній вміст кисню в крові, спостерігається гіпоксія — порушення дихання клітин.

Основні симптоми: синюшність обличчя, губів, видимих слизових оболонок, головний біль, підвищена стомлюваність, зниження працездатності, задишка, серцебиття, аж до втрати свідомості й загибелі при вираженому отруєнні.

Особливо небезпечне хронічне надходження нітратів в організм немовлят і дітей молодшого віку, тому що тривале кисневе голодування може викликати порушення росту і формування організму, затримку фізичного і психічного розвитку, порушення функції серцево-судинної системи.

Крім того, нітрати і нітрити сприяють виникненню раку, вроджених пороків розвитку, несприятливо впливають на плід.

Джерела нітратів у навколишньому середовищі:

 • утворюються природним шляхом, при окислюванні органічних сполук;
 • азотні добрива і перегній;
 • великі сільськогосподарські комплекси;
 • міські відходи, транспорт і промисловість.

Джерела надходження в організм людини

Овочі і фрукти. Найінтенсивніше накопичують нітрати чорна редька, столовий буряк, листковий салат, щавель, редиска, ревінь, селера, шпинат, зелень петрушки, кропу.

Вважається, що злаки, фрукти, ягоди не накопичують небезпечної концентрації нітратів.

М’ясні та рибні продукти. У натуральному м’ясі рівень нітратів низький — до 5-25 мг/кг, у рибі — 2-15 мг/кг. Але нітрати і нітрити додають у готову м’ясну продукцію з метою поліпшення її споживчих властивостей, у першу чергу — в ковбасні вироби. У сирокопчених ковбасах більше нітритів (150 мг/кг), ніж у варених (50-60 мг/кг).
Сир. Нітрати застосовують у виробництві деяких сирів, наприклад, у костромському сирі виявляється 30-140 мг/кг нітратів і 0,1 мг/кг нітритів.

Вода. Вміст нітратів варіює від 0 до 200 мг/л. У системі централізованого міського водопостачання, що використовує артезіанську воду, їхній вміст невеликий — до 10 мг/л. При використанні поверхневих джерел водопостачання (як правило, в усіх великих містах) концентрація нітратів у воді значно вища. Найбільша кількість нітратів знаходиться в ґрунтових водах, а значить і в криничній воді.

Знизити вміст нітратів у продуктах можливо кулінарною обробкою:

 • миття і вимочування продукту;
 • очищення і видалення найбільш «нітратних» частин рослини (в огірках — шкірочка і черешкова частина, у капусті — верхні листки, прожилки і качан);
 • відварювання: до 80% нітратів переходить у відвар;
 • смаження овочів: концентрація нітратів знижується на 15%.

Нітрити більш токсичні для організму, ніж нітрати. Для того, щоб знизити вміст нітритів, необхідно знати таке:

 • інтенсивне перетворення нітратів у нітрити відбувається під час зберігання овочів (особливо битих, ушкоджених) при кімнатній температурі;
 • у брудних і сирих приміщеннях;
 • при підвищеній вологості;
 • подрібнення і перетирання овочів створює гарні умови для розмноження
  мікроорганізмів, що відновлюють нітрати в нітрити. Тому овочеві салати необхідно готувати перед уживанням;
 • найбільша кількість нітритів накопичується в соках, приготовлених з тепличних овочів, особливо при кімнатній температурі;
 • відновлення нітратів у нітрити підсилюється при готуванні продуктів в алюмінієвому посуді.

ПРИ НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЯХ ТА ПОДІЯХ ТЕЛЕФОНУЙТЕ «101»!