Інженери MIT розробили процес створення надтонких і легких сонячних батарей на основі полімерів. Панелі перетворюють світло в електрику точно так же, як їх більш звичні аналоги, але по співвідношенню вироблюваної енергії до ваги перевершують їх в сотні разів. Для демонстрації їх легкості вчені помістили невеликий фрагмент панелі на мильну бульбашку.

Провідний спеціаліст дослідження, професор Володимир Буловіч [Vladimir Bulović], пояснив, що для виготовлення гнучких сонячних панелей в лабораторії використовувався полімер парилен і органічна речовина DBP. Парилен служить одночасно підкладкою і захисним покриттям. Але ці матеріали були обрані лише для прикладу — головною інновацією став спосіб вирощування панелей.

Нова технологія дозволяє вирощувати всю панель цілком — разом з підкладкою, начинкою і захисним покриттям. Це знімає необхідність у обережне поводження з частинами панелі, зокрема, із запобіганням попадання пилу між її шарами. Для цього на скляну підкладку наносять спеціальну плівку, на якій вирощується сонячна панель. По закінченню процесу панель витягають за допомогою плівки.

«Ми розміщуємо плівку в вакуумі, потім інші компоненти поміщаємо на неї, і потім знімаємо все відразу», — пояснює Енні Он [Annie Wang], один з авторів роботи.

Шари парилену товщиною всього 2 мкм роблять отримані панелі дуже тонкими, гнучкими і легкими. Їх можна нанести практично на будь-яку поверхню, від тканин, мобільних пристроїв і різних речей до повітряних кульок. Особливо цінними властивості нових сонячних панелей виявляються в таких областях, як авіація або повітроплавання — у нових панелей одне з найвищих відносин вироблюваної енергії до ваги.

Стандартні панелі на скляній основі можуть виробляти 15 Вт з кілограма, а нові панелі, які навіть не досягли свого максимуму у виробленні енергії — 6 Вт із граму. Це вже в 400 разів більше. Звичайно, поки це лабораторний зразок, доказ працездатності технології — але перспективи її використання досить широкі.