Годинники — це не просто прилад для вимірювання часу. Наручний годинник — показник статусу, стилю, смаку, вони несуть в собі набагато більше особистих рис, ніж будь-який інший аксесуар.

Придбання годинника собі або в подарунок — відповідальне завдання, і як з ним впоратися найкращим чином, ми постараємося розповісти в даній статті.

Механізм годинника

Механізм — це «серце», від якого безпосередньо залежить термін служби наручних годинників.

При покупці доведеться вибирати між механічними, кварцовими і електронним годинником.

Механічний годинник з’явилися першими. У них туго заведена пружина м’яко розкручується і змушує рухатися маятник. Той, в свою чергу, через рівні проміжки часу впливає на колісний механізм і переміщує стрілки на циферблаті. Як тільки пружина розкручується повністю, годинник зупиняються, і для подальшого запуску пружину знову закручують — заводять годинник. Для спрощення цього завдання був винайдений так званий механічний автоподзавод. Цей пристрій забезпечує заведенню пружини завдяки коливанням і рухам руки його власника. Якщо ж годинники носяться не завжди, то заводити годинник все-таки доведеться вручну.

як вибрати наручний годинник

У кварцових годинниках джерелом живлення служить батарейка (іноді з підзарядкою від сонячної батареї). Генератор на основі кварцового елемента подає імпульси на кроковий електродвигун, а той, у свою чергу, рухає колісний механізм і повертає стрілки на циферблаті. Кварцові годинники відрізняє велика точність, заводити їх не потрібно і можна носити періодично, не переживаючи, що вони зупиняться.

Електронний годинник — це ті ж кварцові, але з цифровим циферблатом. Імпульси, що посилаються генератором, відображаються на дисплеї годин у вигляді звичних нам годин-хвилин-секунд. Деякі моделі поєднують в собі як цифровий, так і аналоговий варіант циферблата. Як правило, електронний годинник відраховує час дуже точно.

як вибрати наручний годинник

Скло

Найважливіша характеристика годинника, гарантія надійності та зручності експлуатації — все це про годинникове скло. Сьогодні виробники прагнуть досягти максимальної зносостійкості скла, а тому експериментують з його матеріалом, формою, товщиною.

Мінеральне скло найбільш поширене у виробництві годинників, характеризується високою стійкістю і невеликою ціною. На жаль, з часом воно покривається подряпинами і каламутніє, хоча при дбайливої шкарпетці трапиться це нескоро. Що стосується так званого «кришталевого скла», то вираз Crystal Glass позначає звичайне мінеральне скло. Кришталеве скло для годинників буде крихким, тому маркування Crystal Glass не свідчить про особливо міцні властивості скла.

як вибрати наручний годинник

Сапфірове скло роблять із штучно вирощених сапфірів. Цей матеріал міцний, не боїться потертостей і подряпин, характеризується хорошою прозорістю. Єдиний його недолік — він крихкий, а тому сильний удар може розбити таке скло на шматочки. А ще сапфірове скло дозволяє нанести покриття антивідблиску, що надає годиннику дуже ефектний вигляд.

як вибрати наручний годинник

Пластикове скло, відоме як плексиглас або оргскло, виготовляють з поліметилметакрилату. Пластик активно використовується в виготовленні годинників, оскільки цей матеріал гнучкий, а значить, його важче розбити. Цей матеріал дає можливість використовувати будь-яку форму і ідеально підігнати скло до корпуса наручних годинників. Але поверхню органічного скла легко дряпається, втім, легко ж і полірується.

Спроба домогтися додаткової міцності привела до створення комбінованого скла для наручних годинників. У ньому верхній сапфіровий шар з’єднаний з мінеральною (рідше — пластикової) основою, а тому таке скло і прозоре, і міцне одночасно.

Якому корпусу віддати перевагу?

Корпус — не менш важливий елемент наручних годинників, його основа. Якісний корпус дозволить годинах служити власнику якомога довше.

Один з найпопулярніших матеріалів корпусу наручних годинників — нержавіюча сталь. Він недорогий, міцний і за допомогою напилення може фарбуватися в різні кольори.

У дорогих моделях користуються популярністю корпуси з золота. Зрозуміло, не з чистого дорогоцінного металу, а його сплавів, які в достатній мірі зносостійкі і міцні. Крім моделей з червоного, жовтого, білого і чорного золота, престижними вважають наручний годинник із платиновим корпусом.

З недавнього часу такий матеріал, як титан, який прийшов до нас з військової і аерокосмічної галузі, набув широкого поширення в самому різноманітному виробництві. Титанові годинникові корпусу хороші своєю невеликою вагою в поєднанні з мицністю, стійкістю до агресивного середовища і гіпоалергенність. Багато хто віддає перевагу необробленому, а тому матовому титановому корпусу, але деякі моделі спеціально полірують для характерного блиску.

Перевагами пластикових корпусів є їх порівняно невелика ціна, різноманітність форм і розмірів, широка палітра доступних кольорів. Однак такі годинники із пластику менш зносостійкі, часто дряпаються і з часом затираються. Але деякі фірмові бренди, наприклад, Casio, використовують у виробництві запатентовані високоякісні склади пластмас, що дозволяє користуватися улюбленою моделлю довго і активно.

Кераміка для наручних годинників? Чому б і ні. Однак для надійності в неї додають метали, і вийшла металокераміка, що стає не просто стійкою до пошкоджень, а й перестає бути крихкою. Зате виглядає дуже вишукано і незвично.

як вибрати наручний годинник

Найдешевший і простий в обробці сплав — латунь. Але не варто ставитися до годинника в латунном корпусі поблажливо: цей матеріал гіпоалергенний, порівняно недорогий і при акуратному уході досить довговічний.

Водонепроникність годинників

Водонепроникність — одна з найважливіших характеристик наручних годинників і має на увазі захист годин від різного роду вологи, а не тільки можливість водного занурення. Ступінь водонепроникності прийнято позначати буквами WR (похідна від water resistance — «захист від води»). Граничну глибину занурення для конкретної моделі наручних годинників вимірюють в метрах, футах або атмосферах і маркують на циферблаті.

Водонепроникність вимірюють наступним чином:

• WR30 (3 атмосфери, 30 метрів) — годинник перенесуть бризки води при митті посуду або невеликий дощ, але не більше.

• WR50 (5 атмосфер, 50 метрів) — можна приймати душ, перебувати в басейні і занурюватися на невелику глибину, не знімаючи годинників.

• WR100 (10 атмосфер, 100 метрів) — годинник з цим маркуванням допускають стрибки з вишки або занурення на невелику глибину.

• WR200 (20 атмосфер, 200 метрів) і вище — годинник витримують високий тиск товщі води і можуть використовуватися на значних глибинах.

як вибрати наручний годинник

У годиннику з водонепроникністю понад 1000 метрів зустрічається гелевий клапан. Цей винахід використовують тільки для професійного дайвінгу. Справа в тому, що гелій дуже летючий і потрапляє всередину годинника під час перебування водолаза в барокамері. Сильний перепад тиску може призвести до витіснення скла годин і пошкодження механізму. Цю проблему і призначений вирішувати гелій в клапані. Багато годинників оснащені або автоматичним пружинним клапаном, або клапаном з ручним регулюванням. Для людей, що займаються дайвінгом для задоволення, а не з професійною метою, ця опція не настільки необхідна.

Слід зауважити, що зазначені вище значення водонепроникності є граничними, отриманими шляхом досліджень в ідеальних лабораторних умовах, і на практиці ризикувати, занурюючи годинник до зазначеної глибини, не варто.

При дбайливому використанні і дотриманні правил по догляду за корпусом годинників збереже свою герметичність. Виробники рекомендують раз в декілька років робити заміну захисних прокладок корпусу в сервісному центрі, берегти годинник від попадання прямих сонячних променів або хімічних речовин, не наражати на годинник маніпуляціям на глибині.

Ремінець або браслет?

Багато цінителів годин віддають перевагу традиційному шкіряному ремінцю. Він надає безумовний стиль і елегантність, приємний на дотик. Згодом на ремінці можуть з’явитися тріщини, хоча в разі використання високоякісної натуральної шкіри він прослужить набагато довше.

Якщо говорити про надійність, то лідер в експлуатації — металеві браслети. Браслети з нержавіючої сталі або титану надійні своєю спеціальною застібкою, що перешкоджає розкриттю. Дорожче, але ефективніше будуть так звані литі браслети, ланки в яких ретельно підігнані одна до одної.

Кращі якості двох видів поєднує в собі модель наручних годинників c ремінцем з натуральної шкіри, яка містить надійну металеву застібку-кліпсу. Найчастіше можна зустріти такий спосіб фіксації годин у марки Tissot.

Полімерному ремінцю віддадуть перевагу любителі активного проведення часу, оскільки він ідеально прилягає до руки, дозволяє розташувати годинник максимально зручно, та й досить стійкий до особливостей динамічного відпочинку.

Додаткові функції

Які опції використовуються в наручних годинниках, кожен вирішує для себе сам.

як вибрати наручний годинник

Так, кварцові годинники іноді оснащуються індикацією дати, дня тижня і місяця. Таймер, секундомір і тахометр знадобляться любителям активного відпочинку. Сучасні кварцові годинники часто можуть працювати як будильник. Втім, в механічних моделях така функція теж реалізовується. А можливість відстежити світовий час потрібен не тільки для розваги, а й може стати в нагоді часто роз’їжджати країною бізнесменові. Дорогі моделі можуть дивувати такими функціями, як хронограф, індикатор фаз місяця, вічний календар, барометр.

Swiss Made — показник якості

Вираз «швейцарська точність» набуло поширення не в останню чергу завдяки праці швейцарських годинникарів. І сьогодні словосполучення Swiss Made гарантує високу якість продукту. Зрозуміло, виробники реплік і підробок прагнуть маркувати свою продукцію так, щоб напис відсилав до швейцарських виробників.

Щоб не помилитися і не купити неякісний товар, варто пам’ятати кілька нюансів. По-перше, мітка Swiss Made може присвоюватися тільки годинникам, зібраним в Швейцарії. По-друге, такий годинник повинний мати швейцарський механізм, а значить, як мінімум на 50% складатися з деталей, вироблених в цій країні. По-третє, контроль якості має здійснюватися в Швейцарії.

Гарантією якості годин є фірмовий паспорт і сертифікат на товар, наявність якісної коробки, присутність вибраної моделі в каталозі фірми-виробника.