Політологи виклали варіанти майбутнього для президента країни.

Незважаючи на відсутність юридичних наслідків розтину офшорів Петра Порошенка, політичні будуть колосальними.

«Президенту вже завдано шкоди, рейтинги просядуть. Це все одно, що поставити людину до стінки на розстріл і постріляти у нього над вухом», — вважає політексперт Руслан Бортник. Варіантів, хто був «стрільцем», небагато: в українському інформпросторі скандал «вистрілив» завдяки організації журналістів, що працюють на гранти. У тому числі від США.

«Вважаю, ці «зливи» і були секретним змістом червоного валізки Керрі (в ході недавнього візиту в Москву глава Держдепу носив з собою загадковий саквояж. — Авт.). Витік такого колосального обсягу інформації — включаючи політиків, бізнесменів і т. д. — Гра «дядька Сема», який вирішив показати світу, де раки зимують, — вважає нардеп від Радикальної партії Андрій Артеменко. — І це означає, що відтепер будь-яке призначення уряду, створення коаліції і т. п. буде проходити в Вашингтоні».

Скандал може вдарити і по міжнародній позиції України.

«Само по собі розслідування не так страшно, а ось укупі із звинуваченнями в тотальної корупції, в тому числі скандальної статті в «Нью-Йорк Таймс», воно може зіпсувати нам перспективи. Іншими словами, Захід розчарується в Україні, і донори можуть не дати нам грошей — мовляв, їх і так вкрадуть, — сказав експерт з європейської політики Олег Кравченко. — Крім того, скандал може обернутися зниженням підтримки в протистоянні з Росією, в результаті, не виключено, що в червні можуть не продовжити санкції проти РФ».

Втім, наслідки офшоргейта можуть дати про себе знати набагато раніше, вже на завтрашньому нідерландському референдумі щодо угоди про асоціацію України з Євросоюзом.

«Це викриття дуже недоречно з’явилося прямо перед виборами і фактично звело нанівець всі зусилля українських агітаторів. Голландська преса в скандалі з «панамським архівом» особливу увагу приділила Порошенко, мовляв, дивіться, керівник країни «з референдуму» потрапив в списки головних корупціонерів світу. Журналісти в соцмережах прямо закликають голосувати проти договору з Україною», — розповіла нам українка, яка живе живе в Нідерландах, Анна Федотенко.

Експерт-міжнародник Ігор Кушнір, однак, вважає, що офшор Порошенко не сильно змінить розклади на референдумі для України:

«Ті, хто був проти угоди, так і проголосують. А хто підтримує Україну теж навряд чи змінить свою думку. У офшоргейт потрапили і західні політики, тому трастом Порошенко голландців не здивуєш. Також «панамські архіви» навряд чи вплинуть на думку, хто не визначився (це мало цікавляться політикою люди)».

Три варіанти для президента

Варіантів подальшого розвитку ситуації три. По першому, скандал буде «замилений» АП і переведений в юридичну площину.

«Чи вдарить скандал по президенту в країні, де 90% населення винаходить способи уникнути податків? Не думаю, — вважає політолог Кость Бондаренко. — Скоріше, американці мають намір «пакістанізувати» Україну, створивши молоду-перспективну противагу Порошенко за аналогією з корупціонером Первезом Мушаррафом і щодо чесної Беназір Бхутто».

У цьому випадку за фазою скандалу піде загасання, з подальшим вибухом у відповідний момент в разі потреби зміни коаліції і перевиборів.

«Скандал зіграє роль «справи Гонгадзе» в кампанії 2004 року», — вважає Руслан Бортник.

Другий варіант — запуск процесу слідчої комісії в Раді. Про її створення сьогодні заявили Олег Ляшко і «єврооптимісти» Сергій Лещенко і Мустафа Найєм.

Але, з огляду на те, що склад злочину де-юре відсутній, президент використовує комісію для відбілювання своєї репутації.

Нарешті, третій варіант для президента фатальний. Він має на увазі порушення «фактової» кримінальної справи.

«Його ініціює якийсь чесний слідчий прокуратури, як варіант — заступник генпрокурора, який хоче очолити відомство, або чесний слідчий НАБУ, який піде проти системи, — сказав Бортник. — І це буде скандал всередині скандалу — неправовий шлях, але на тлі нинішнього розвалу правової системи суспільство його оцінить, а рейтинги президента обрушаться разом з легітимністю».