Цивілізований світ більше не хоче миритися із «сірими зонами».

Під час свого виступу в Японському національному прес-клубі президент України Петро Порошенко заявив про готовність провести реформу, яка унеможливить використання офшорних рахунків в Україні. Ця заява глави держави свідчить, що Порошенко «почув» організаторів масштабного витоку документів з офшорних реєстраційних баз.

Думаю, те, що сталося необхідно іменувати саме так — масштабним витоком, а не журналістським розслідуванням. Ніхто з журналістів-розслідувачів і пальцем не поворухнув для того, щоб добути сенсаційну інформацію, що виявилася в розпорядженні німецької газети Süddeutsche Zeitung як необробленого масиву інформації.

Обробка, супровід гарною музикою і цікавими фотографіями та малюнками — це, звичайно, теж важлива і цікава частина журналістської роботи. Але отримати такий обсяг інформації самостійно не може жоден журналіст в цьому світі — давайте вже будемо чесними хоча б перед самими собою. Для отримання такого обсягу інформації необхідна злагоджена робота спеціальних служб кількох передових держав. І ця робота була пророблена.

На практиці це означає тільки те, що масштабний витік набагато важливіше будь-якого журналістського розслідування. Від журналістів — навіть найсміливіших — можна відмахнутися і подумати від те, як надійніше захистити свої вклади в майбутньому. Від державних структур не відмахнутися — вони будуть «зливати» інформацію ще й ще, поки ти не зрозумієш, чого вони від тебе хочуть.

Порошенко все зрозумів першим. Цивілізований світ більше не хоче миритися з «сірими зонами», не хоче робити вигляд, що за економічні злочини у власній країні потрібно карати, а в офшорі — закривати очі. Цивілізований світ хоче повернути трильйони доларів в економічний оборот — як шляхом видозміни своїх офшорів, так і шляхом модернізації держав, з яких бізнес змушений бігти в офшори. І на шляху до досягнення цієї мети цивілізований світ не зупиниться перед новими сливами — якими б болючими були їх наслідки.

Вціліє тільки той, хто буде кращим учнем.

Віталій Портников.