Після народження дитини батьки, друзі та численні родичі просто завалюють його іграшками. Однак нерідко через пару днів вся це пишність мирно припадає пилом або складується в коробки. Скільки іграшок потрібно дитині? І які розваги необхідні для її повноцінного розвитку? — Цим питанням і присвячена наша стаття.

Історія дитячих іграшок дуже давня: археологи виявили примітивні сопілка, що датуються 3 століттям до нашої ери, але вони впевнені, що подібні вироби існували і раніше. Гра — це можливість для дитини адаптуватися до дорослого життя, познайомитися з оточуючими людьми і предметами. Вибирати іграшки потрібно ретельно: вони не тільки повинні привертати увагу дитини, а й розвивати моторику, уважність, логіку, пам’ять та інші якості.

Іграшки для дітей до 1 року

У 2-3 місяці дитині потрібні іграшки різнокольорові — найчастіше це мобілі і брязкальця, що погойдуються або обертаються у неї над головою. Через пару місяців можна буде опустити їх нижче, щоб малюк міг намагатися дістати предмети ручками і обмацати їх. Також можна придбати підвіски зі світловими і звуковими ефектами з дерева, тканини, пластмаси, ПВХ різних кольорів і форм. Коли дитина вже зможе довго утримувати іграшку, можна дати йому гумові фігурки або брязкальця. В манеж теж можна навісити різних іграшок на різній висоті.

З 7-8 місяців додаються різні розвиваючі килимки, але іграшки до них повинні бути добре прикріплені, не мати дрібних деталей і гострих кутів, зроблені з екологічно безпечних матеріалів. При бажанні можна зшити такі килимки самостійно з старої ковдри, прикріпивши мішечки з крупами, примітивні фігурки, великі ґудзики та інше.

У 10-12 місяців багато дітей роблять перші кроки, так що рекомендуємо купити іграшки, які можна штовхати і возити — велику машинку, паротяг, м’яч і інші. Цікаві юному досліднику і речі, які видають різні звуки, а також розбірні предмети (будиночок з отворами, в які вставляються фігурки, примітивні пірамідки, кубики).

Іграшки для дітей 1-3 роки

Саме час знайомити дитину з навколишнім світом, тому можна купувати фігурки тварин, машинки, ляльки. Іграшки повинні бути не просто красивими, покажіть малюкові, що з ними робити. Навчіть розчісувати «тварин», годувати їх, побудуйте будиночок з кубиків. Кожен прояв активності чада має бути заохочено. У віці 1,5-2 років хлопчики вже із задоволенням починають грати з технікою — машинками, залізницею з паротягом, першим конструктором, але якщо є інтерес до ляльок — не поспішайте його відбивати, просто зробіть дозвілля крихти. Гра в ляльки, до речі — це відтворення побутових дій дорослих, але в ігровій формі. Іграшковий посуд, одяг, аксесуари купуються і включаються в гру поступово. З дітьми старшого віку можна грати в сюжетні ігри — лялька знайомиться з кимось, готує обід або чекає гостей.

igry-dlia-detey

На прогулянці потрібно задіяти інші іграшки: лопатку, совок, дерев’яний молоточок, відерце, формочки. Покажіть дитині, як рити канавки, робити «пасочки», копати пісок.

Одночасно потрібно розвивати сенсорний досвід: великі пазли, конструктор, мозаїки, кубики з картинками, шнурівки, дитяче лото, доміно з рослинами, тваринами, предметами, картки. Для розвитку рухів можна купувати кеглі, м’ячі, велосипеди, гойдалки. У цьому ж віці вводите в експлуатацію музичні іграшки типу сопілок або піаніно.

Від 3 років та старше

Іграшки повинні бути більш реалістичними і зробленими із різних матеріалів. Для підтримки здоров’я добре б обзаводитися спортивним інвентарем — комплектами гри в кеглі, кольцеброси, гойдалками, м’ячем для гри в футбол, самокатом, велосипедом, скакалками. Буде здорово, якщо, скажімо, щосуботи ви всією сім’єю будете ходити на спортмайданчик або їздити за місто.

Щоб малюк вчився соціалізуватися, можна розігрувати маленькі вистави, тим більше що ляльок для них легко зшити самостійно. Комплекти транспорту, предметні ігри, набори на кшталт «юний доктор» або «юний водій» теж мають місце бути. Поступово, років до 4-5 додають конструктори, настільні ігри, мозаїки, шахи, шашки, можна потроху грати в комп’ютерні розвиваючі ігри.

Як і скільки іграшок купувати?

Обмовимося відразу: за першим клацанню ми дитині іграшки не купуємо. Великі і дорогі іграшки можна подарувати на якесь свято, без приводу можна купувати настільні і розвиваючі ігри, невеличкі сюрпризи. Діти ще не вміють робити вибір, тому ваше завдання — запропонувати чаду альтернативу: наприклад, запитати, чи хоче він машинку або все ж купимо м’яч, щоб всією сім’єю грати на природі?

Отримуючи подарунки на першу вимогу, діти просто втомлюються від достатку, їх увага розсіюється, тому багато іграшок припадають пилом десь під ліжком або зовсім не дістаються з коробки.

Чому кількість іграшок варто скоротити?

  • Фінансове питання — у рідкісної сім’ї гроші бувають зайвими, краще купити одну, але бажану іграшку і більше часу проводити з чадом, ніж намагатися відкупитися від нього дорогими подарунками і при цьому приділяти мінімум часу;
  • Питання вибору. Як дитина навчиться вибирати, якщо вона цього не робила? Запропонуйте дитині самій іноді підбирати для себе розваги, придивіться, чим вона більше цікавиться — тоді і іграшки, нехай їх буде кілька, але вони будуть улюбленими;
  • Захаращеність. Якщо іграшок багато, виникає закономірне питання: де їх, власне, зберігати? Тому краще робити обдуманий вибір, а від зайвих іграшок позбавлятися. Ніхто не закликає вас їх викидати, але можна привчити дітей робити добрі справи, віддавши іграшки в дитячий будинок або малозабезпеченим сім’ям;
  • Не купуйте однотипні іграшки. 10 однакових ляльок навряд чи принесуть користь, краще купувати різнопланові розваги, спрямовані на розвиток тих чи інших якостей. Будьте реалістом: ви правда думаєте, що кожна розвиваюча іграшка корисна? І пірамідка за 200 доларів краще звичайної дерев’яної тільки тому, що коштує дорожче? Якщо у дитини іграшок досить багато, можна розділити їх на два комплекти і чергувати кожні 2-3 тижні. Так розваги не будуть набридати;
  • Від іграшок зламаних і зіпсованих краще позбавлятися відразу, так дітей можна навчити цінувати те, що у них вже є;
  • Якщо ваше чадо захоплюється колекціонуванням, не потрібно йому перешкоджати. Просто встановити правила: наприклад, раз на місяць поповнювати колекцію машинок або солдатиків. Заведіть календарик і реєстр покупок, разом ходите по магазинам і вибирайте вподобане, але заздалегідь обумовлюйте, що ви купите тільки одну іграшку, не піддавайтеся на істерики і капризи, маленькі діти — прекрасні маніпулятори.

Вибирайте іграшки правильно, вони повинні приносити користь і подобатися дитині, а не просто припадати пилом на антресолях. Тим більше, якщо батьки беруть активну участь у вихованні, дитині часто все одно, чи багато у нього іграшок, головне — ваша увага і турбота!