Практично кожна дитина хоч раз в житті когось вдарила, бажання битися — це не завжди показник поганого виховання, швидше за невміння контролювати свої почуття і емоції. Давайте розберемося, чому чадо починає битися і як поступати в таких ситуаціях батькам?

Основні причини бійок і агресії у дітей:

 • Застосування батьками фізичних покарань вдома, надмірно суворе виховання;
 • Ігнорування деструктивної поведінки дитини або заохочення його;
 • Копіювання поведінки старших дітей або однолітків. Коли дитина бачить, що хтось силою забирає цукерку чи іграшку, він може вчинити так само;
 • Пропаганда насильства по телевізору: передачі, мультики, фільми, в яких присутні бої і бійки непомітно, але сильно впливають на психіку дитини.

Подібні ситуації часто ставлять батьків у глухий кут, але ж саме від дій мами і тата залежить те, як в майбутньому дитина буде вирішувати конфлікти: словом чи ділом (кулаками).

Бійки в житті дітей різного віку

До 3 років. Складно очікувати від маленької дитини високої дипломатії або задушевних бесід. Якщо хтось відняв у нього відерце або зруйнував пасочка — противнику не минути лиха. Діти цього віку займають одну з трьох позицій: захисника, месника або жертви. Захисник захоче гарненько піддати кривдникові, жертва зареве і піде скаржитися батькам, а месник зруйнує натомість побудований замок кривдника, та ще й відерцем йому по маківці стукне.

Поки рано проводити з дитиною профілактичні бесіди, ваше завдання — розняти забіяк, помирити їх і відвернути. Наприклад, запропонуйте всім разом побудувати новий великий замок або в щось пограти.

Слідкуйте за своєю поведінкою, не допускайте рукоприкладства в сім’ї, адже маленькі діти прекрасно копіюють батьків. Ретельно ставитеся і до вибору телевізійних передач: навіть прототип мультяшного героя може стати зразком для наслідування, в результаті бійки стануть регулярними.

4-8 років. У цьому віці діти прекрасно розуміють ваші слова, так що саме час вкласти в їхні голови не просто статут «битися недобре», а пояснити чому, показати інші способи вирішення конфліктів. У дошкільному та молодшому шкільному віці діти намагаються встановити психологічний авторитет перед однолітками, такі діти, як правило, гіперактивні, але не дуже впевнені в собі.

Головне у вихованні таких дітей домовитися між собою. Прозвучить дивно, але саме через те, що тато дозволяє «постояти за себе», а бабуся лає за бійку, у дитини з’являються подвійні стандарти. Якщо дитина вдарила маму чи бабусю, не потрібно кричати або ставити забіяки в кут, підіть в іншу кімнату і ігноруйте дитину, своїм ставленням ви покажете, що поведінка малюка невірне.

Якщо вас викликають в садок і кажуть, що малюк побився, потрібно розібратися в причинах. У кожного з учасників бійки, зрозуміло, буде своя версія і її потрібно вислухати. Згодом батьки вже по реакції крихти розуміють, хто правий, а хто винен. Якщо дитина говорить чесно і спокійно, то, швидше за все, він не обманює. Якщо ж вперто відмовчується, намагається виправдатися або підібрати слова — це показники того, що він в глибині душі розуміє, що був не правий. З’ясування відносин між дітьми — звичайна справа, рідкісні бійки присутні в житті кожної дитини, головне, щоб вони не стали систематичними.

9-12 років. У підлітків бійка — це радикальний і досить рідкісний спосіб вирішення проблем. Як правило, до цього віку хлопчики і дівчатка вже навчилися уникати конфліктів і не піддаватися на провокації. Інша справа, якщо дитину ставлять в явно безвихідні для нього умови або він сам стає заводієм в бійці (це вже недоліки виховання). Займатися моралізаторством марно, краще з’ясуйте першопричину. Навіть якщо ваше чадо перший час буде відмахуватися від ваших порад, якісь слова та дійдуть до його свідомості, і він задумається про свою поведінку. Строго відстежуйте і карайте всі факти «патологічних забіяк», для яких бійка — це розвага, така дія не повинно бути безкарною. Якщо дитина б’ється «як мушкетер», чи то пак «Б’юся, тому що б’юся» навчіть його проявляти себе в іншому руслі. Не змушуйте забіяці примусово вибачатися — в цьому віці дитина вважатиме це приниженням, чи не соромте його прилюдно — відкладіть розгляд до тих пір, поки не прийдете додому. Згорнувши забіяк і ізолюйте їх один від одного, дайте їм заспокоїтися, а потім запропонуйте висловити свою думку.

Ваші дії:

 • Зайву агресію можна направити в мирне русло: наприклад, віддати дитину в спортивну секцію. Зовсім не обов’язково це повинні бути східні єдиноборства, біг, плавання, атлетика прекрасно тренує м’язи і при цьому дисциплінує;
 • Навчіть дитину говорити про свої емоції, він повинен засвоїти так звані «Я-повідомлення». «Я злий, тому що», «Я образився, так як», «Я його вдарив через те, що»;
 • Довіряйте дитині, спілкуйтеся з ним на рівних, постарайтеся обійтися без моралей. Він повинен знати, що з будь-якою проблемою може прийти до вас і отримати корисну пораду та розуміння, а не купу нотацій;
 • Дітям молодшого віку можна запропонувати «зліпити злість» з пластиліну у вигляді якоїсь тварини, а потім трансформувати її в доброту і спокій;
 • Частіше розмовляйте з дитиною, читайте з ним цікаві казки та історії, де герої перемагають зло без насильства і бійки. Придумуйте свої сюжети, влаштуйте ляльковий театр;
 • Контролюйте телевізійні передачі — сюжети, які містять насильство, можуть викликати розлад дитячої психіки. Обговоріть поведінку того чи іншого героя, розкажіть про інші способи вирішити проблему. Дитина повинна зрозуміти, що образити когось або заподіяти йому біль — це легко, але це зовсім не ознака авторитету або сили;
 • Якщо дитина гіперактивна, запропонуйте йому висловлювати свою злість без бійки: наприклад, порвати газету, побити подушку або побігати крос, відволікайте чадо іншим видом діяльності;
 • Хваліть дитину, якщо йому вдалося уникнути конфлікту. Не скупіться на слова: «Я пишаюся, що ти зробив саме так», «Ти молодець, що не вдарив цього хлопчика» і так далі.

Навчившись розуміти дитину з молодшого віку, ви завжди зможете допомогти йому справитися з емоціями і вирішити будь-яку проблему!