Патріотизм, як правило, визначають як любов до своєї країни і така любов здається гідною і правильною більшості людей. Але в чому зміст клятви вірності шматку кольорової тканини або географічної області? Що, якщо для лісоруба зі штату Мен такі ж лісоруби, які живуть в годині їзди від нього в Канаді, набагато ближче і зрозуміліше йому, ніж серфери з Каліфорнії, і йому плювати на лінію, намальовану на мапі двісті років тому?

Люди часто гуртуються навколо прапорів, але не всі вважають, що це добре. Альберт Ейнштейн говорив, що він ненавидить «всю огидну нісенітницю, що виходить під ім’ям патріотизму». Лев Толстой вважав, що «шкідливість і ірраціональність патріотизму очевидні для всіх». Багато мислителів погоджувалися з ними. Цілком можливо, що патріотизм приносить більше шкоди, ніж користі.

1. Патріотизм робить війну більш імовірною

Січневий звіт Дослідницької служби Конгресу США під назвою «Випадки застосування Збройних сил Сполучених штатів за кордоном» перераховує випадки, коли американська армія брала участь у збройному конфлікті або готувалася до такого конфлікту. З 2009 року мали місце 25 таких випадків. Соціологічні опитування показують, що американці дуже патріотичні (в цьому вони поступаються тільки жителям Венесуели).

У книзі «Війна, її причини та пов’язані феномени» Мартін Неттлшіп з співавторами показують, що існує стійка кореляція між патріотизмом населення і ймовірністю війни.

Причинно-наслідковий зв’язок поки не встановлений ​​твердо, але думка про те, що патріотизм як звеличення своєї країни над іншими провокує конфлікт, здається дуже здоровою.

2. Патріотизм знижує корисну участь громадян в політиці

Цікаво, що ті, хто проявляють любов до країни, не роблять цього традиційними засобами політичної участі. Дослідження показують, що люди вважають себе «патріотами» мають більш низький рівень обізнаності про політичні події і рідше беруть участь у виборах.

Некритична прихильність поглядам будь-якого роду породжує неуцтво. Більш точно про це могли б розповісти прицільні соціологічні дослідження, але не варто чекати, що роботи, які ставлять під сумнів цінність патріотизму, будуть фінансуватися урядом.

3. Патріотизм породжує невиправдану ненависть чи недовіру

Багато філософів і психологів досліджували співвідношення понять «ми» і «вони» в мисленні людини. Вони сходяться на думці, що патріотичні почуття породжують недовіру до тих, хто не належить до жодної з «патріотом» етнічної або соціальної групи.

Дослідження, проведене в 2013 році в Університеті Техасу в Арлінгтоні, знайшло кореляцію між самоідентифікацією себе за національною ознакою і негативних почуттів до емігрантів з Латинської Америки. Вчені не вживали слів «націоналізм» або «патріотизм», але всім і так зрозуміло, про що йде мова.

4. Патріотизм робить порушення прав людини прийнятним

Поняття «країна» може співвідноситися з землею, культурою, людьми, урядом або поєднанням цих феноменів. Вся патріотична міфологія спрямована на те, щоб змусити відчути «реальність» країни. Люди починають думати, що «країну» можна захищати будь-якими способами.

Відомо, що антитерористичний Patriot Act в США порушує 6 з 10 пунктів «Білля про права», що входить до американської конституції.

Проведений у 2005 році опитування Gallup показало, що 55% американців виступають за те, щоб спалювання прапора вважалося злочином. Але суди прийняли рішення, згідно з яким спалювання прапора є політичною заявою, а тому охороняється першою поправкою до конституції США. Іншими словами, більше половини американців готові були порушити закон заради своїх патріотичних почуттів.

5. Патріотизм робить цензуру прийнятною

У 1991 році під час військової операції в Іраку була накладена заборона на показ трун убитих американських військовослужбовців. Скасували його тільки в 2009. Вважалося, що цей захід покликаний охороняти приватну життя сімей убитих, але в цьому чи була справа? Перший подібний акт був прийнятий ще в 1798 році під час підготовки війни з Францією.

Патріотизм призводить не тільки до цензури, але і самоцензури, він спонукає журналістів втрачати свою функцію і ставати пропагандистами. А від цього ще жодному суспільству краще не стало.

6. Патріотизм призводить до очорнення інших

Ненависть і недовіра з’являються в наших серцях легше, якщо для цього є родючий грунт. І, навпаки, патріотизм легше зміцнюється, якщо ми починаємо нехтувати будь-якою групою людей, не схожих на нас. Німецький патріотизм при Гітлері, наприклад, будувався на демонізації євреїв.

Простий приклад: картопля фрі в американському McDonald’s називається French fries. Коли Франція в 2003 році відмовилася від участі у військовій операції проти Іраку, картопля стала називатися freedom fries. По всій країні почали ходити анекдоти і безглузді історії про французів. Хоча ніякої шкоди французи американцям не заподіяли — просто їх президент відмовився брати участь у військовій авантюрі.

7. Патріотичні почуття заохочують злодіяння

Професор Університету Південної Флориди Едуард Кіссі вивчав випадки геноциду в Ефіопії, Камбоджі та Руанді. Він встановив, що народ бачить патріотизм і націоналізм основними способами висловити лояльність державі. Коли патріот вважає дії держави патріотичними, він готовий піти на найжахливіші речі.

Крім того, патріотизм змушує мовчати тих, хто за інших умов був би не згоден з політикою уряду. Під час Другої Світової війни 127 тисяч американських громадян японського походження були інтерновані в табори. І майже ніхто з інших американських громадян не заперечував.

8. Патріотизм обходиться дорого

Підтримка патріотизму коштує великих грошей. Пілотажна ескадрилья ВМФ США Blue Angels незмінно викликає почуття захоплення у глядачів. Але її зміст коштує 40 мільйонів доларів на рік.

Подібних «маркетингових» витрат на патріотизм багато в бюджетах всіх країн. І, зрозуміло, все це відбувається на гроші платників податків. Гроші, які можна було б витрачати на медицину і освіту, збереження екології.

9. Патріотичне мислення підміняє собою критичне

Річард Пол очолює напрямок досліджень і професійного розвитку в Центрі критичного мислення в Каліфорнії. За його багаторічними спостереженнями, патріотизм занадто часто служить виправданням для маніпулювання історичними та іншими фактами. Поступово таке маніпулювання стає мимовільним, а здатності тверезо оцінювати ситуацію у людини знижуються.

10. Патріотизм просто не потрібен

Всі наведені вище аргументи можуть бути так чи інакше спростовані патріотично налаштованим читачем. Але давайте задумаємося — а що може дати нам патріотизм?

Більше свободи? Більше процвітання? Навряд чи. Тоді навіщо?

Люди захищатимуть свої будинки і свої сім’ї без всякого нав’язаного зверху «патріотизму», просто тому, що це ЇХ сім’ї. І для цього їм не знадобиться ідол, загорнутий в зоряно-смугастий (або триколірний) прапор. А поки ця страшна хвилина не прийшла (може бути, і не прийде), давайте просто жити так, як ми вміємо.