Малюки — великі дослідники. Одним із способів дізнатися цей світ є малювання. Малюнок — це і засвоєння інформації, і вираз емоцій. Починати малювати можна в будь-якому віці, але все більше батьків стають прихильниками ознайомлення дітей з творчістю ще в грудному періоді.

Творчість для найменших

Малювання — це розвиток дрібної моторики, пізнання кольору, активне проведення часу, відчуття того, що малюк щось може робити самостійно. Задіяно зір, дотик і навіть нюх — значить, немовля розвивається. Його навколишній світ розширюється. За допомогою цього цікавого заняття можна зняти стрес від відлучення від грудей. Дитині стає цікавіше жити, його зв’язок з мамою набуває інші форми. Багато батьків відзначають стрибок у розвитку немовляти, який займається малюванням. Це пояснюється освоєнням і закріпленням зв’язків між правою і лівою півкулями мозку.

Поєднуємо приємне з корисним: творчі ігри для розвитку

Навіть дитині до року можна сміливо давати в руки олівець чи фарби. Для нього це буде грою, яка принесе розвиток органів почуттів, емоцій, фантазії та інтелекту. Мама може приєднатися до малюка, для неї малювання стане ліками від стресу, перевтоми і депресії. А спільна творчість допоможе налагодити емоційний контакт з малюком.

Коли і чим дитині починати малювати

Привчати малюка до роботи з фарбами можна вже з п’яти-шести місяців. Мама повинна посадити грудничка на коліна і показати, як відбувається творчий процес. Спочатку малюк буде з інтересом спостерігати, як з маминого пальчика фарба перекочує на білий аркуш паперу і перетворить його. Робити це потрібно не довго, але регулярно. Через один-два місяці в фарбу обмакивуємо вже пальчик малюка і залишаємо слід на папері. Освоївши, малюк сам буде щосили творити. Тепер важливо убезпечити речі в квартирі і оточуючих, на яких малюкові захочеться розмалювати.

Можна застелити клейонкою підлогу і м’які меблі, а на малюка надіти старий одяг. До шпалер прикріпити ватман, в фарбу додати трохи миючої речовини — так легше буде її відмити. Або купувати спеціальну фарбу. Хтось використовує для творчого процесу ванну — потім малюка можна буде відразу викупати. Не потрібно давати дитині багато фарби. Малювати необхідно на щільному папері, що не розмокне і не порветься. Можна покласти папір на стіл, малювати на підлозі, прикріпити ватман вертикально на стіну або спеціальну підставку.

Педіатри рекомендують використовувати для малювання спеціальні пальчикові фарби. Таке творчість допоможе розвивати тактильні відчуття і сприятливо позначиться на стані внутрішніх органів і систем, адже на долоньках і стопах розташовано багато активних точок. Пальчикові фарби — це матеріал, призначений для самих маленьких, абсолютно безпечні для дитини, навіть, якщо малюк захоче спробувати його на смак. Ними можна малювати і пальчиками, і долоньками, і кулачками. Робити це можна де завгодно, головне, щоб батьки спокійно ставилися до творчості дитини.

Коли і чим дитині починати малювати

Для дітей після року є набори пальчикових фарб для творчості, наприклад, від компанії Ses. Фарби екологічні, легко змиваються, в наборі всього 3 кольори — більше дітям в цьому віці і не потрібно. На тематичних картках вже нанесений малюнок, але, щоб його зробити завершеним, потрібно залишити відбиток маленької ручки або стопи. Проявити свою фантазію малюк може, скориставшись друкованими елементами і пензликом.

Творимо в домашніх умовах

Фарби для самих маленьких можна зробити самостійно. Для цього знадобиться стакан кукурудзяного крохмалю, півсклянки цукру, чайна ложка солі і чотири склянки води. Все це поміщаємо в каструлю, добре перемішуємо, варимо на слабкому вогні приблизно 15 хвилин і охолоджуємо. Розливаємо в невеликі баночки, в кожну додаємо харчовий барвник певного кольору, перемішуємо, накриваємо кришкою.

А ось при використанні наборів для малювання водою не доведеться турбуватися про безлад в квартирі. Для дітей старше року можна купувати вже готові набори. За допомогою пензлика і води малюк перетворює чорно-білий малюнок в кольоровий. Причому робити це можна неодноразово, оскільки після висихання картка знову стає чорно-білою.

Набір для малювання водою Aqua Doodle

Чарівні малюнки, рекомендований дітям у віці від півтора років, складається з водного маркера, килимка для малювання і трафаретів. Чарівну сумочку можна брати з собою на прогулянки і в подорожі. З півтора років малюк вже почне знайомитися з цифрами і буквами.

Малюємо з дітьми від року до двох років

Дітям старше року вже можна користуватися розмальовками. Це можуть бути набори, які потрібно розфарбовувати кольоровими олівцями, маркерами або фарбами, такі як Melissa & Doug English Alphabet Dinosaur Colouring Pad. Або набори для розфарбовування крейдою — наприклад, Block Crayon Wooky. Вони оснащені скульптурними крейдою, які можуть бути ще й елементами конструктора.

Після року малюк вже може малювати пензликами, крейдою, фломастерами і олівцями. Краще дати йому спеціальні товсті пензлики і олівці, які крихітці буде легше утримувати в ручці. Фломастери будуть найменш корисними, адже на них практично не потрібно натискати, тому і мускулатуру рук розвивати вони будуть слабко. До того ж олівці і крейда краще передають відтінки. У олівцях повинен бути грифель середньої м’якості, який не потрібно сильно очищати, короткий і закруглений — так маленькій людині буде легше малювати.

Малювати необхідно і правою, і лівою рукою. Починати краще з теплих тонів — вистачить 2-3 кольорів. Досить малювати два рази в тиждень, щоб не перетворити це в буденність. Не потрібно нічого вчити дитину — нехай у нього буде можливість самостійно возитися з фарбами.

Коли дитина малює, розвивається дрібна моторика рук. Це сприяє розвитку мови і служить першим етапом підготовки руки до листа. Малювання сприяє виробленню посидючості, знімає зайву збудливість (що особливо важливо у гіперактивних дітей), привчає дитину до терпіння і акуратності.

Коли і чим дитині починати малювати

До двох років малюк може малювати не тільки точки і каракулі, а й щось схоже на палички, кружечки, які асоціюються у крихти з оточуючими людьми і предметами. Так розвивається образне мислення і закладається початок писемності. Малюк усвідомлює, де закінчується папір і починається поверхня столу.

До трьох років у творчості дитини буде дотворчий період — малюнки не мають нічого спільного з реальністю. Спочатку малюк просто експериментує із засобами для творчості, які його цікавлять більше, ніж сам малюнок. Потім ритмічними рухами малює лінії, точки, штрихи, пізніше — каракулі. У цей період буде важливим заохочення батьків та їх прагнення розповісти дитині про те, що намальовано. Найбільшим досягненням цього періоду буде неправильне коло.

Три роки — новий період для творчості

Після трьох років починається образотворчий період творчості. Перший час дитина буде малювати все ті ж каракулі, але для малюка вони вже будуть означати конкретний предмет. Потім предмети стануть більш промальовані, з деталізацією.

Малюк підростає, і малювання вже стає не бажанням поекспериментувати, а способом передачі засвоєної інформації. Діти таким способом розкажуть не тільки про своїх улюблених героїв з мультиків і казок, а й про душевні переживання. Малюнки дітей — джерело інформації для психологів і батьків, по ним можна багато чого довідатися про те, чим живе маленький чоловічок і що його хвилює. Малюючи, малюк висловлює свої емоції. Він сигналізує про те, що його турбує або радує. В одній групі дітей завдання на одну тему діти виконають по-різному. Якщо у дитини все складається відмінно, на малюнках будуть яскраві фарби, квіти і щасливі обличчя. Тривожність дитини проявиться кількістю темних відтінків. Батькам в такому випадку потрібно задуматися про причини і вжити всіх заходів для їх усунення. Хорошим рішенням буде звернення до дитячого психолога.

До трьох років малюк порадує батьків більш чіткими лініями — рука вже трохи зміцніє. Він зможе малювати до 20 хвилин поспіль. Якщо батьки беруть участь у творчості, то їм слід подумати разом з дитиною, що зображено на малюнку — так буде розвиватися його фантазія і образне мислення. До трьох з половиною років у деяких дітей вже з’являється почуття кольору — вони будуть малювати сонечко жовтим, а небо — блакитним. Втім, діти можуть ще довго малювати предмет просто тим олівцем, який під руку попався, і в цьому немає нічого страшного.

А з чотирьох років діти починають помічати деякі деталі, малюнок людини стає більш складним, він уже має не тільки голову і ноги, але ще і тулуб, і руки. Чіткіше стають лінії, малюк може спробувати копіювати нескладні геометричні фігури, які йому подобається малювати. Він уже буде по-різному зображати хороших і поганих персонажів.

З п’яти років малюк може пояснити не тільки значення намальованого, а й доповнити його образами, які залишилися «за кадром». Фантазія у юного художника розвивається. Він може заздалегідь обміркувати сюжет малюнка і втілити його на папері. Дитячий малюнок вже багато що може сказати про рівень розвитку і спостережливості, він стає все більш деталізованим і наближеним до реальності.

Про що говорять малюнки

Якщо дитина малює сім’ю, але його самого при цьому немає на малюнку, значить, він себе почуває тут зайвим і непотрібним. Поганих людей він буде малювати різкими, сильними рухами, а тих, кого любить — дбайливо і плавно, кольори підбирає яскраві. Малюнок будинку без даху, вікон і дверей говорить про замкнутість і сором’язливість малюка, проблеми в спілкуванні. Психологи вважають, що кольором малюк передає свій стан: якщо дитина спокійний і умиротворений — превалює синій колір, байдужий — сірий, налаштований оптимістично — жовтий, пригнічений або стурбований — чорний.