Є на Київщині над річкою Трубіж місто Переяслав. Старе й давне це місто, заклав його і збудував славний князь київський Володимир Великий. А було це так.

992-гого року повернувся князь Володимир з війни. Ходив в!н із своїм військом воювати дику орду Білих хорватів, які жили між сучасною Мадярши-ною та Німеччиною і часто нападали на українські землі. Поки князь і військо воювали хорватів, то із-за річки Сули на Полтавщині знову прийшли печеніги. Володимир із своїм військом виступив їм назустріч. Українські й печенізькі війська зустрілися на р. Трубіж, коло броду (мілке місце, у якому можна перебрести річку), де тепер стоїть місто Переяслав.

Так і стояли — печеніги з одного боку ріки, а українці з другого. І ніхто не зважувавсь перейти на другий бік: боялися печеніги, боялися й українці. Тоді під’їхав печенізький князь до річки, викликав Володимира і сказав йому:

— Випусти ти свого воїна, а я свого — нехай борються. Якщо твій воїн кине мого воїна на землю, то не воюватимем твоєї землі три роки.

Вернувся Володимир Великий до свого війська і послав оповісника по табору, який вигукував:

— Слухайте! Слухайте І Питає князь, чи є такий відважний з-поміж вас, щоб зважився боротися з печеніжином?

І ніхто не обізвався — не знайшлося такого відважного у нашому війську. А другого ранку приїхали печеніги і привели свого воїна, а українці не мали кого привести, і вельми зажурився наш князь і все військо. Соромно було, що нема в нас такого сильного й хороброго, щоб зважився боротися з печеніжином. Послав тоді Володимир ще раз оповісників поміж своє військо. І прийшов тоді до князя один старий воїн і сказав йому:

— Князю! Прийшов я сюди з чотирма синами. А п’ятий, найменший, удома лишився. Дуже він сильний. Ще з дитинства ніхто його на землю не кинув. Одного разу я сварив його, а він саме тоді шкіру мняв. Так він розгнівався на мене, що руками шкіру порвав.

Зрадів Володимир і велів привести найменшого сина того воїна до себе. Прийшов той хлопець і розказав йому князь усе, що і як. І відповів юнак князеві:

— Князю мій! Не знаю, чи я зможу побороти печеніжина. Ти краще випробуй мене: чи нема тут великого й сильного бика?

І знайшли бика, великого й сильного, і звеліли роздражнити його; поклали на нього розпечене залізо та й пустили. 1 побіг бик повз того юнака, а він як ухопив бика рукою за бік, то так і вирвав шкіру з м’ясом, скільки захватила рука його.

Побачив це князь і зрадів дуже. Сказав юнакові:

— Можеш боротися з печеніжином!

А другого ранку знову прийшли печеніги і стали викликати:

— Де ж ваш воїн? От наш уже тут!

І звелів Володимир тієї ночі воїнам надіти всю зброю. І зійшлися на ранок обидві сторони. Печеніги випустили свого воїна: і був він дуже великий і страшний. І випустив князь український свого юнака, а печеніжин, побачивши його, почав сміятися, бо був наш юнак середнього росту, а печеніжин дуже великий.

Розміряли тоді місце між військами і випустили їх боротися. І схватились печеніжин з нашим юнаком. Почали тиснути один другого. Скоро наш юнак пересилив печеніжина, стиснув його так, що й задушив на смерть. Тоді кинув його мертвого об землю. Печеніги, як побачили, що їх найбільший силач лежить мертвий на землі, закричали з переляку й почали втікати. Українці погнались за ними, топтали їх кіньми і винищували всіх. Так і прогнали наших ворогів лютих за межі землі української.
Утішився наш славний князь Володимир Великий і дуже дякував тому хороброму юнакові. І зробив Володимир того юнака великою людиною і батька його також. А коло того броду на р. Трубіж заклав нове місто і назвав його Переяслав. Переяслав — значить той, що перейняв славу. Бо той хоробрий юнак перейняв славу від печенігів.

У місті тому поставив князь наше військо, яке й оберігало Україну від нападів диких і лютих печенігів. І стоїть це місто й досі там на славу хороброму юнакові і на славу князеві нашому Володимирові Великому, який потім став святим.

Журнал «Соняшник», 1958 рік

Фото экспоната музея под открытым небом в Переяслав-Хмельницком, http://kuto4ok.info/.