2002 року було створено Львівське комунальне підприємство «Археологічно-архітектурна служба».
Цього ж року під час реконструкції на перехресті вулиць Підвальної та Руської експедиція під керівництвом Володимира Шишака, в складі якої працювали Олег Осаульчук та Юрій Лукомський, виявила кам’яні конструкції, зокрема залишки оборонних укріплень міста. Між двома мурами (рештки Високого муру) зафіксовано проріз шириною до 3,5 м. На думку дослідників, тут розміщалася Руська брама (porta rutenica), яку вперше згадано в документах 1371 р. При брамі археологи виявили білокам’яне обрамлення, яке пов’язують із ремонтом 1646-1647 pp., а також фрагменти посуду XIV-XVIII ст., бронзовий перстень, кістяне наруків’я ножа. Особливо цікавими є фрагменти дахівки, частина якої мала поливу зеленого та зелено-жовтого кольорів.

Тоді ж на вул. Підвальній було відкрито й частину бастіону (basta regalis nowa), який називався Королівською баштою. Його збудували за королівські кошти 1538 р. Башта була складовою третьої (зовнішньої) оборонної смуги укріплень і, за кресленнями 1622 p., заввишки сягала два метри, а в діаметрі 23 м. Під час розкопок вдалося відкрити три фрагменти бастеї, які збереглися після того, як австрійська влада знесла міські укріплення.

2002 року в розкопі, на місці спорудження фундаменту пам’ятника В. Чорноволу, уперше розкрили фрагмент верхньої частини мурованого ескарпу третьої (зовнішньої) оборонної смуги укріплень Львова. Ця ділянка пролягала майже по середині між оборонною наріжною Королівською баштою та Белюардиком.

Ширина муру становила 2,8 м, а його структура у перетині складалася з двох частин: пошарової кладки з грубо оброблених блоків вапняку на вапняно-піщаному роз-чиніта цегляно-кам’яного облицювання східної(напільної) сторони ескарпу. Мур мав талус} кут якого становив 5°, а під ним було виявлено цоколь та фундамент, мурований чіткими горизонтальними верствами вапнякових квадрів. Усі частини муру (кам’яна та цегляна) зводилися одночасно. До колекції артефактів потрапили керамічні вироби періоду XVII — поч. XIX ст. 2005 року, під час нагляду за ремонтом проїжджої частини на пр. Свободи, на відтинку між вул. П. Дорошенка та П. Беринди виявили черговий фрагмент верхньої частини мурованого ескарпу третьої (зовнішньої) оборонної смуги. Ширина муру на цій ділянці становила 2,6 м. Структура муру та рухомий матеріал були аналогічними до попереднього випадку.

Дослідження оборонних мурів Львова продовжувалося у 2009 р. експедицією НДЦ «Рятівна археологічна служба» ІА НАНУпід керівництвом Остапа Лазурка. Під час капітального ремонту вул. Підвальної проведено археологічні дослідження східної лінії оборони Львова. Для цього при Високому та Низькому мурах були влаштовані розкопи.

На перехресті вул. Л. Українки та Підвальної у розколі вдалося простежити нахил контуру рову за Низьким муром у напрямку півночі, при цьому перепад висоти на відкритій ділянці становив 1 м, а глибина — 6,5 м. Роботи також було проведено в межах третьої (зовнішньої) лінії оборони. Рештки муру проступили на глибині 2 м. Товщина збереженої частини муру становила приблизно 1,6 м, основа фундаментів муру сягала глибини понад 8 м. Зі східної сторони мур мав цегляне облицювання, яке в результаті військових дій зазнало досить сильних пошкоджень. Лише внизу вдалося натрапити на добре збережену частину. Археологи з’ясували, що земляний вал насипали в три фази, а також виділили кілька фаз реконструкцій (реставрації) стіни.

Обміри валу третьої лінії оборони Львова неподалік Порохової вежі

Обміри валу третьої лінії оборони Львова неподалік Порохової вежі

З напільної сторони Високого муру на відмітці близько 2,5 м від рівня денної поверхні було зафіксовано виступ фундаментної основи муру. Поруч із ним археологи знайшли кам’яне ядро. Археологічний матеріал складається із різноманітного керамічного та скляного посуду XIV-XIX ст., є мідні, кістяні та дерев’яні ґудзики. Під час робіт зібрано велику колекцію шкіряних виробів, переважно елементів взуття. В основному це підошви та їх фрагменти, які складаються з одного чи кількох шарів шкіри, а по краях мають отвори від швів. Довжина цілих виробів 19-24 см. За формою носка поділяються на два типи: гострий та заокруглений.