2008 року комплексна експедиція під керівництвом Наталії Білас та Василя Оприска провела дослідження решток комплексу Святодухівської церкви та прилеглих монастирських споруд у Львові за адресою вул. Коперника, 36. Передусім увагу було прикуто до решток фундаментів церкви. Варто зазначити, що 1938 року, на прохання Йосипа Сліпого, крипти храму досліджував Ярослав Пастернак.

lviv-arheologia

Археологічні розкопки зафіксували рештки мурів фундаментів. Шість фрагментів з них ідентифіковано як підмурки Святодухівської церкви, а ще три — як фундаменти прилеглого до неї монастиря. Збережені мури є доволі високими і залягають у землі на глибину від 2 до 4 м. Вражає потужність збережених мурувань. Для порівняння: ширина ділянки підмурку західної стіни храму становить 3,8 м, а глибина залягання сягає понад 6 м. Виявлені знахідки — це, здебільшого, фрагменти керамічного посуду XVHI-XIX ст., а також кілька фрагментів посуду XIV-XVI ст.
2008 року розпочалися і дослідження на вул. І. Федо-рова, 22-28 та Сербській, 3-7а, які проводив О. Лазурко. Вони тривали до 2011 р. На парцелях по вул. Федорова було відкрито фундаменти давніх будинків. У подвір’ях виявлено цілу низку дерев’яних конструкцій, переважно водозбірників та колодязів, великогабаритні дерев’яні діжки, фрагменти дерев’яної каркасної споруди та мостової, дерев’яний водогін. Серед кам’яних об’єктів слід виділити дві печі, діаметр яких сягав до 2 м, збудовані у XIX ст. Культурний шар на ділянці мав потужність до 3,5 м, за винятком водозбірників, що сягали на глибину до 10 м. У результаті робіт зібрано багато матеріалів XIV-XIX ст.
У цій же частині середмістя в 2010-2011 pp. вивчали Бет Мідраш (єврейську школу, що містилась при синагозі Золота Роза). На підставі археологічно-архітектурних досліджень вдалося локалізувати невідомий мурований колектор XVIII ст., виявили фундаменти внутрішніх стовпів Бет Мідрашу та центральної біми, розкрили дерев’яний водозбірник XVII-XVIII ст. Культурний шар на досліджуваній території сягав до 3,6 м. Зібрано чимало рухомих артефактів, переважно фрагменти керамічного посуду періоду пізнього середньовіччя та нового часу.