За незалежної України археологічні дослідження в місті вийшли на новий рівень. Вагому роль у цьому відіграє Науково-дослідний центр «Рятівна археологічна служба» ІА НАНУ, створений у 1991 р.

1997 року Микола Бандрівський досліджував крипти костелу єзуїтів (вул. Театральна, 11). Науковець виявив чимало кісток, фрагменти середньовічної кераміки, бронзову заклепку та срібний шеляг XVI ст. Однак найцікавішою знахідкою став фрагмент готичної арки в одній зі стін підвалів. Вона наштовхнула на думку, що теперішній храм містить у собі фрагменти старіших будівель періоду готичного Львова, який загинув у пожежі 1527 р.

У 1999-2000 pp. на землях колишнього Клепарів-ського передмістя Львова на території Львівської пивоварні археологічні дослідження проводили Василь Оприск та Михайло Рожко. На жаль, конкретні результати та висновки їхньої роботи ще чекають на публікацію, наразі ж можна сказати, що йдеться про археологічний матеріал ранньозалізного часу та княжої доби ХII-ХШ ст. Під час археологічних робіт у стінці розкопу, на місці давньої споруди, було виявлено скарб із 63 середньовічних срібних монет, захований тут у XIV ст. Серед них монети Вацлава II, Карла IV, але переважно монети Яна І Люксембурзького. Монети збереглися у доброму стані. Цікаво, що всі вони лежали разом в одному місці, ніби були в шкіряному гаманці, який не зберігся.

Скарб срібних монет з території пивзаводу на вул. Клепарівській

Скарб срібних монет з території пивзаводу на вул. Клепарівській

У цей же 1999 рік археологи проводили розкопки на внутрішньому подвір’ї по вул. Вірменській, 15, де було розкрито кут дерев’яної споруди зрубної конструкції, який супроводжував археологічний матеріал, представлений фрагментами посуду пізньосередньовічного часу.

2000  року цікавим об’єктом досліджень зазначених вище археологів були рештки склоробної майстерні XV-XVI ст. на пр. Свободі, 45, де нині розташовується готель «Опера». Та, на жаль, ці роботи не вдалося провести у повному обсязі.

2001   року, напередодні встановлення пам’ятника королю Данилу Галицькому, Василь Оприск проводив археологічні розкопки на пл. Галицькій. Він виявив рештки культурного шару Галицького передмістя та сліди фундаментів від його дерев’яної забудови.