Глобальній економіці не потрібні можливості порушення загальних правил — інакше вона просто починає буксувати.

Те, що український інтерес до глобального журналістського розслідування вичерпується спробами зрозуміти, що порушив Порошенко і чи є російський паспорт у Труханова — це по-нашому, факт. Ми ніколи не хочемо помічати справжніх наслідків того, що відбувається і звично зосереджуємося на наших знайомих деталях.

Адже найголовніше — це те, що офшори буквально «роздягають». Роздягають так, як за кілька років до цього «роздягали» яка гарантувала повну анонімність банківську систему цілого ряду європейських країн — і домоглися успіху, між іншим, теж за допомогою таких ось «витоків». А зараз прийшов час офшорів. Всім було давно відомо, що офшори існують на кордоні між дозволеним і забороненим, між законом і беззаконням — і ніколи не можливо до кінця зрозуміти, де закінчується чесний бізнес і починаються навмисні або ненавмисні порушення.

Зараз всьому цьому приходить кінець. Природний. Тому що глобальній економіці не потрібні можливості порушення загальних правил — інакше вона просто починає буксувати, інакше беззаконня поширюється з однієї країни, залученої в загальний ринок, на всі інші. І справа не в Путіні, не в Асада, не в Мессі. І навіть не в Порошенку. Справа — саме в правилах. Коли засновник Центру з розслідування корупції та організованої злочинності Дрю Салліван говорить про те, що запропоновані до публікації документи змінять світ, він саме це і має на увазі.

Причому це не кінець. Все тільки починається. Оприлюднена база документів тільки однієї юридичної фірми, а всього по світу їх близько двох тисяч. І ще дуже багатьом доведеться зіткнутися з оприлюдненням своїх баз даних. І ще дуже багатьом політикам і знаменитостям доведеться кривитися і йти у відставку або тінь. Так буде рівно до того моменту, поки офшори не здадуться і не стануть прозорими реєстраторами чесно заробленого. Тому що проти офшорів — якщо ви ще не зрозуміли — грають не тільки журналісти. Проти офшорів грають могутні державні структури, які не можуть підібратися до сірих зон законним способом і використовують свободу слова в якості відмички. Так, цинічно — але працює. Завжди спрацьовувало — і на цей раз теж не підведе.

Що в результаті? А в результаті світ просто стане краще. Тому що залучені в офшорні схеми еліти швидко зрозуміють, що більше ховатися ніде. І для збереження капіталу потрібно міняти власні країни — щоб в цих країнах можна було безпечно займатися бізнесом, зберігати гроші, реєструвати підприємства.

Якщо вас цікавить, який світ зміниться — як і обіцяв це напередодні публікації результатів розслідування Салліван — то я відповім вам: зміниться наш з вами світ.

Віталій Портников